Hypotéky

Hypotekárna kalkulačka

Hľadáte novú hypotéku? Alebo si chcete preniesť a refinancovať tú terajšiu? Nie je nič jednoduchšie, ako využiť hypotekárne kalkulačky. Ide o online nástroje, ktoré vám dokážu do niekoľkých minút zistiť aktuálne možnosti a to jednoduchou a dostupnou formou. Nie všetky sú ale rovnaké a preto si povieme, ako si ich vybrať a na čo pozerať.

Čo je hypotekárna kalkulačka a čo ponúka

Pod pojmom hypotekárna kalkulačka sa myslí nástroj , ktorý na základe vstupných údajov dokáže vypočítať hypotéku a možnosti, ktoré v rámci získania hypotéky máte. Niektoré kalkulačky majú aj schopnosť porovnať hypotéky viacerých bánk.

Primárnym cieľom hypotekárnej kalkulačky je umožniť záujemcovi o získanie orientačného prehľadu, či má nárok na hypotéku, za akých okolností ju vie dosiahnuť a s akými parametrami a vlastnosťami vie hypoúver získať. Sekundárnym cieľom môže byť práve porovnanie viacerých hypoték na trhu, najmä konkurenčných bánk.

Tu sú najdôležitejšie parametre, ktoré kalkulačka obsahuje:

  • v prvom rade je to výška mesačnej splátky, ktorú môžete splácať alebo ktorá vám vyjde na základe požadovanej výšky úveru a podľa príjmu
  • v druhom rade je to práve výška hypoúveru, ktorý buď chcete získať, alebo môžete získať na základe príjmu, záleží od typu hypo kalkulačky
  • v treťom rade je to možnosť splácania podľa časového obdobia alebo podľa doby splátok, niekedy splatnosť závisí aj od typu hypotekárneho úveru
  • vo štvrtom rade obsahuje kalkulačka aj úrokovú sadzbu a RPMN, ktoré napovedia o tom, ako výhodná hypotéka je a o koľko ju preplatíte

Hypotekárne kalkulačky bánk

Najčastejšie sa možno s hypotekárnymi kalkulačkami stretnúť v prípade bánk. Ide o online nástroje, ktoré využívajú banky na zatraktívnenie a prezentáciu svojej ponuky hypoték. Tieto kalkulačky umožňujú získať informácie iba o hypotéke danej banky.

Takéto kalkulačky fungujú na dvoch princípoch. Prvým je, že si zvolíte výšku hypotekárneho úveru a dobu splácania a podľa týchto parametrov získate prehľad o mesačnej splátke. Štandardne sa ešte musí zvoliť doba fixácie úroku, nakoľko tá má vplyv na jeho výšku. Niektoré kalkulačky umožňujú zvoliť aj možnosť poistenia úveru.

Druhým princípom je zadanie vstupných premenných týkajúcich sa bonity a mesačnej splátky a podľa toho kalkulačka vypočíta, akú hypotéku môžete získať. Treba tak zvoliť počet žiadateľov, ich príjmy, ich výdaje, počet detí v domácnosti a ďalšie výdaje v domácnosti. Sem patria aj splátky ostatných úverov, leasingov či iných záväzkov.

Výsledkom výpočtu je maximálna možnosť hypotekárneho úveru na základe vstupných parametrov a bonity. Niektoré kalkulačky umožňujú zvoliť si dobu splácania, čím ovplyvníte výšku mesačnej splátky a následne aj maximálnu hypotéku.

Nezávislé hypotekárne kalkulačky

Pokiaľ by ste chceli mať širší prehľad o hypotékach, treba siahnuť po nezávislých hypotekárnych kalkulačkách. V ich prípade máte výhodu v tom, že okrem výpočtu hypotéky získate aj možnosť porovnania ponúk na hypoúver viacerých bánk.

Postup využitia takýchto hypoték je pomerne jednoduchý:

Zvolenie typu a účelu hypotéky: Komplexné hypotekárne kalkulačky sú určené pre výpočet a porovnanie nielen klasickej účelovej hypotéky, ale aj ostatných druhov hypoúverov. Ide o známe hypotéky pre mladých so štátnou bonifikáciou, o americké bezúčelové hypotéky na čokoľvek a o špeciálne hypotéky na refinancovanie predošlého úveru.

Zadanie vstupných parametrov: Po zvolení typu a druhu hypoúveru treba zadať niektoré vstupné údaje. Štandardne ide o ideálnu sumu úveru, dobu splácania, dĺžku fixácie úroku a hodnotu zakladanej nehnuteľnosti. Niektoré lepšie hypotekárne kalkulačky vedia počítať aj s príjmom a výdavkami v domácnosti a podľa toho zvoliť limit úveru.

Prehľadné porovnanie ponúk: Výsledkom zadania vstupných údajov je vygenerovanie hypoték, ktoré splnia podmienky a sú na základe parametrov dostupné. Nezávislé kalkulačky tieto ponuky prehľadne zoradia do tabuľkového porovnania, takže máte možnosť na jednom mieste vidieť úrok, fixáciu, poplatky, mesačnú splátku aj preplatenie.

Získanie podrobností: Ak vás niektorá z hypotekárnych ponúk pozdáva alebo vás zaujala, viete priamo z kalkulačky získať aj podrobnosti o danej ponuke. Ide napríklad o detailný splátkový kalendár, možnosti ohľadom mimoriadnych splátok a predčasného splatenia či informácie o požadovaných dokladoch. O hypotéku viete aj požiadať.

Na čo sa zamerať pri výbere a porovnaní hypotéky

Online hypotekárna kalkulačka vám síce môže ukázať finančné a číselné parametre hypoték, no len veľmi ťažko vám poradí s tými ostatnými. Práve preto sa treba pozerať pri výbere a porovnaní hypoték na celý proces získania hypotéky komplexne.

Začnite najskôr výberom vhodnej hypotekárnej kalkulačky:

  • hoci viaceré hypokalkulačky jednotlivých bánk vyzerajú byť veľmi prepracované, vždy pamätajte na to, že propagujú iba svoje hypotekárne úvery
  • zamerajte sa na známejšie a overené hypokalkulačky, ktoré patria k známym značkám alebo ktoré sú na portáloch, ktoré sa hypotékam venujú komplexne
  • čím viac parametrov do hypokalkulačky musíte zadať, tým lepšie, hoci je to na prvý pohľad menej pohodlné, vráti sa vám to v lepšom výpočte úveru
  • dbajte na to, aby bolo porovnanie hypoték a ich výpočet čo najpresnejší, najpodrobnejší a zároveň najviac komplexný, vtedy je aj najvýhodnejší

Čo sa týka výberu samotnej hypotéky, tu treba zvážiť v prvom rade úrok. To znamená nielen jeho aktuálnu výšku, ale aj jeho fixáciu do budúcnosti. Súčasné úrokové sadzby sú najnižšie v celej histórii, je teda rozumné si ich zafixovať na čo najdlhšie.

Niektoré banky umožňujú fixáciu iba do 5 rokov, iné aj viac, treba to dobre zvážiť. Dlhšia fixácia znamená obvykle aj vyššiu úrokovú sadzbu počas fixácie.

Pôžička na dom alebo byt
pozicky123.sk

V druhom rade je dôležité pozerať na možnosti počas splácania. Znamená to najmä možnosť odložiť si splátky v nepriaznivom období za čo najvýhodnejších podmienok a naopak, keď sa vám bude dariť, možnosť mimoriadnych zvýšených splátok. Tu sledujte jednak vôbec samotnú možnosť, no zároveň aj prípadne poplatky s tým spojené.